613
1481700

Sven X:et Erixson

(Ruotsi, 1899-1970)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
21 800 - 26 200 EUR
22 800 - 27 400 USD
Vasarahinta
640 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Avustava asiantuntija
+46 (0)70 748 22 63
Sven X:et Erixson
(Ruotsi, 1899-1970)

"Venedig"

Signed Sven Erixson and dated -30. Canvas 73 x 92 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, 1931.
Thence by descent within the family to present owner.

Näyttelyt

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, "Sven Erixson", March 1931, cat. no. 13.

Muut tiedot

1930-talet var ett intensivt årtionde för X.et. Han var dels engagerad som formgivare vid Kosta glasbruk, dels reste han flitigt både i Europa och i Sverige samtidigt som utställningarna avlöste varandra. I mars 1930, efter ett par månader i Paris, reste han till München för att där möta sin fru Bojan. Tillsammans for de vidare till Venedig där de stannade någon vecka innan de fortsatte till Dubrovnik, Mlini, Dalmatien, Montenegro, Mondsee, Sarajevo, Wien och Salzburg. Resorna kom att vara en stor inspirationskälla för X:et och avspeglar sig i hans målningar.

I auktionens målning ”Venedig” råder en nattlig stämning med en dämpad färgskala som dock lyses upp av den stjärnbeströdda himlen, de festligt dekorerade båtarna på kanalen och belysningen på Markus-platsen som reflekteras i det mörka vattnet. Med en osviklig känsla för färg och form ger X:et liv åt hela målningen.

Målningar av X:et från det tidiga 1930-talet är ovanliga. Verket förvärvades på Svensk-Franska konstgalleriet i Stockholm 1931 och har varit i samma familjs ägo sedan dess.