751
1479113

Peter Dahl

(Ruotsi, 1934-2019)
Lähtöhinta
500 000 - 600 000 SEK
43 900 - 52 700 EUR
46 600 - 56 000 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Avustava asiantuntija
+46 (0)70 748 22 63
Peter Dahl
(Ruotsi, 1934-2019)

"Lampljus"

Signed Peter Dahl and dated 1987. Canvas 150 x 200 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, Moderna Vårauktionen 543, 2007, cat. no. 557.
Private collection.

Kirjallisuus

Galerie Aix, Stockholm, "Peter Dahl Arbeten - Works 1985-1987", 1987, illustrated full page in color p. 23.

Muut tiedot

I mitten av 1980-talet målade Peter Dahl den berömda Bellman-sviten bestående av stora dukar fyllda med festliga och sinnliga figurscener inspirerade av Carl Gustav Pilo och Johan Tobias Sergel. Temat i Bellman-målningarna fortsatte att fascinera Dahl de följande åren och resulterade bl a i målningarna "Paris mutas", 1985 och backanalscenen "Löst prat", 1987.

Folke Edwards skriver; "Samtidigt med dessa festliga och sinnliga bilder målade Dahl en serie borgerliga interiörer med kvinnor i olika situationer. Borta är Bellmans och Dionysos sensuella kvinnor. I stället framställs dessa kvinnor som transparenta, tyngdlösa, förfinade, måna om sin värdighet. "Allt vilar, luften står stilla, tiden har upphört och ingenting överraskande kan hända." (Folke Edwards, "Peter Dahl", 1996, sid. 127)