Ei yhteyttä palvelimeen
434
1625332

Olafur Eliasson

(Islanti, Syntymävuosi 1967)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 890 - 2 360 EUR
2 080 - 2 590 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Olafur Eliasson
(Islanti, Syntymävuosi 1967)

"Untitled (Iceland Series)", 1996

Signed Olafur Eliasson and dated 1996 verso. Edition 1/1. C-print, 59 x 89 cm.

Alkuperä - Provenienssi

neugerriemschneider, Berlin.

Muut tiedot

Olafur Eliasson är född 1967 i Köpenhamn av isländska föräldrar men är numera verksam i sin stora laboratorieliknande ateljé i Berlin. Han har etablerat sig som en av de mest efterfrågade konstnärer på de stora institutionerna runt om i världen: Tate Modern i London, Guggenheimmuseet i New York, Moderna Museet i Stockholm och Venedigbiennalen. Hans konst rör sig i en speciell värld där estetik och vetenskap bildar en underbar allians. Idéerna är avancerade men resultatet blir enkelt och lekfullt. Eliasson arbetar i skulptur, måleri, fotografi, film och installationer, men också med arkitekturprojekt och platsspecifika verk i det offentliga rummet. Ljus, vind och vatten i alla dess former är återkommande inslag.
Under tidigt 1990-tal började Eliasson fotografera naturen under sina årliga semestrar på barndomsön Island. Bilderna togs när han promenerade, seglade, klättrade eller flög. Det är alltifrån mer traditionella landskapsbilder till närbilder av stenar, mossa och glaciäris som oftast sätts samman i stora serier. På så vis lyfter han motivet från att endast utgöra en dokumentation av ett landskap till att bli ett samtida idébaserat konstverk som diskuterar miljöförändringar och människans förhållningssätt till naturen. Eliassons fascination för bergarter, grottor och stenar gör sig synlig i flera av hans fotografiska arbeten. Många av hans verk avbildar bergets utsida men även dess öppningar med vattenfall, gejsrar och vulkaner. I den här auktionen finns ett flertal exempel på det då vi säljer flera verk ur hans produktion, "Stone Series", ”Iceland series”, ”Waterfall series” och ”Stenserie/Big Stone”.