Ei yhteyttä palvelimeen
297(1662725)
Peter Johansson(Ruotsi, Syntymävuosi 1964)
"Smålänningar är snåla"
Vasarahinta
20 000SEK
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK

"Smålänningar är snåla"

Signed Peter Johansson and Barbro Westling and dated 2007, numbered e.a. 1/3. Object with glass box, banknote, stamp. Height 45 cm. Width 22.5 cm. Depth 22.5 cm.

Kirjallisuus

Peter Johansson och Barbro Westling, "Peter Johansson/Barbro Westling; Texter och dokumentation från ett urval konstprojekt 2004-2008", 2008, compare p. 56-61.

Muut tiedot

Verket skapades till utställningen på Växjö Konsthall, "Smålänningar är snåla", 12 april - 3 juni 2007.

Nedan följer ett utdrag som behandlar detta verk och utställningen från konstnärernas egen hemsida:

"Konst får inte kosta för det är bara ett fåtal som är konstintresserade. Dessa får lära sig att betala för sitt intresse. Kanske har de konstintresserade också råd att betala. Å andra sidan är de som är rika ofta snåla. Annars hade de kanske aldrig blivit rika. Smålänningar är snåla. Därför har de över hälften av Sveriges lågprisvaruhus. Eller därför är de rika. Eller därför har andra fått för sig att de är snåla och det har i sig blivit ett vinstgivande koncept. ”Smålänningar är snåla” ger 1420 träffar på Google. Åsa-Nisse var en sparsam och klurig återanvändare, Ingvar Kamprad gjorde möbelsuccé på att det inte behövde vara så dyrt och Gnosjöandan vill heller inte veta av några excesser!
[...]
Vi vill dra detta ekonomiska medvetande till sin absoluta spets på Växjö Konsthall. Alla konsthallar vill ha publik för att visa att de behövs och är intressanta för många men Konsthallen i Växjö blir först med det verkligt publikdragande konceptet - att dela ut pengar till sina besökare - som konst. Med det aktuella Linnéåret i seglen delar vi ut en hundralapp åt var och en och skriver vår signatur på en leende Linné. En svensk forskare, känd världen över, från början fattig men sedan på grön kvist genom sin professur i Uppsala. På sin ålders höst gav han familjen tips om hur de bäst kunde avyttra hans kvarlåtenskap som sedermera också såldes till England. En smålänning!
Utställningens fysiska form tänkte vi oss mycket enkel. Allt går kort och gott ut på att vi skänker varje besökare var sin signerad hundralapp! Genom de stora fönstren kommer man att se en enda enfärgad målad vägg, med texten ”Smålänningar är snåla” i stora bokstäver över hela väggen. Framför väggen finns en enkel kassa, stolar och bord och en bandanordning som skall leda publiken rätt mot kassan vid ev. köbildning. Vår idé är att det bara ska vara möjligt att förvärva en hundralapp per person varför det krävs att besökarna legitimerar sig och kassören antecknar deras namn i en liggare. På så sätt kan man enkelt senare se om besökaren redan fått en hundralapp. Sedan följer den spännande fortsättningen på konstverket. Den signerade hundralappens väg genom media, konsten och besökares lust och intresse. Vad kommer besökaren att göra med sin hundralapp? Kommer han att konsumera för den? Konsten finns bara om besökaren bevarar sin sedel, sätter den inom ram, placerar den i relikskåp eller på annat sätt själv ”upphöjer” den? Ett ekonomiskt alternativ är att rama in och spara den till framtida konstauktioner. Värdeökningen kan bli betydande, en utveckling som beror på hur mycket media kommer att anse utställningen vara värd. En bedömning som i sin tur påverkar publiktrycket på utställningen, fler hundralappar försvinner, lysande besökssiffror eller bara en dålig affär?
Var slutar konstnärernas ansvar och var börjar publikens/konstsamlarnas? Alla vill ha hundralappen men vad händer sedan? Är det också konst? För att fördjupa diskussionen kring utställningen vill vi föreslå en serie med föreläsningar med efterföljande publiksamtal."

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Ulf Rollof, Untitled.
1703844
Ulf Rollof
Untitled.
Ei tarjouksia
17 h 30m
Lähtöhinta
3 000 SEK
Joachim Cossais, "Woodwork".
1704782
Joachim Cossais
"Woodwork".
Ei tarjouksia
17 h 29m
Lähtöhinta
8 000 SEK
Riitta Nelimarkka, "Lempeä".
1711828
Riitta Nelimarkka
"Lempeä".
Ei tarjouksia
2p 16 h
Lähtöhinta
250 EUR
Giuseppe Amadio, "Cruso".
1695347
Giuseppe Amadio
"Cruso".
Ei tarjouksia
6p 16 h
Lähtöhinta
6 000 SEK
Alannah Robins, "Time and Water, print 1", 2023.
1704698
Alannah Robins
"Time and Water, print 1", 2023.
Ei tarjouksia
5p 11 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Maria Anto, "Ville".
1711449
Maria Anto
"Ville".
Ei tarjouksia
6p 16 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Elin Källman, Untitled, diptych.
1701841
Elin Källman
Untitled, diptych.
Ei tarjouksia
17 h 32m
Lähtöhinta
2 500 SEK
Nathalia Edenmont, "Son".
1707613
Nathalia Edenmont
"Son".
Ei tarjouksia
5p 14 h
Lähtöhinta
8 000 SEK