717
1679133

Carl Fredrik Hill

(Ruotsi, 1849-1911)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Vasarahinta
46 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Rasmus Sjöbeck
Tukholma
Rasmus Sjöbeck
Avustava asiantuntija
+46 (0)727 33 24 02
Carl Fredrik Hill
(Ruotsi, 1849-1911)

Forest landscape

Crayon on paper 17.5 x 22 cm.

Alkuperä - Provenienssi

The collection of Dr. Uno Otterstedt, Lund.
Director Jackie Neuman's collection, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Decemberauktionen + Asiatiska 597, 13 December 2016, lot 197
Private Collection.

Näyttelyt

Galleri Färg och Form, Stockholm, "Carl Fredrik Hill (1849-1911). Akvareller, färgkritor och teckningar från sjukdomstiden", April - May 1943, no. 32(?), based on stamp and inscription on the backboard.