79
1666959

A pair of late Gustavian open armchairs attributed to E. Ståhl (master in Stockholm 1794-1820).

Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 780 - 7 160 EUR
5 420 - 8 130 USD
Vasarahinta
60 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Sit height 46, back hight 85 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken, Södermanland.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Stockholm 1908, Nordisk familjeboks tryckeri, Se sidan 282.