801
1672621

Carl Wilhelmson

(Ruotsi, 1866-1928)
Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 300 EUR
13 600 - 16 300 USD
Vasarahinta
105 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Rasmus Sjöbeck
Tukholma
Rasmus Sjöbeck
Avustava asiantuntija
+46 (0)727 33 24 02
Carl Wilhelmson
(Ruotsi, 1866-1928)

"Modellerna" ("The models")

Signed C. Wilhelmson. Executed in 1912. Olja på duk 88 x 66 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired by Konstföreningen Stockholm, 1916.
Nordén Auktioner, Stockholm, Skandinavisk konst - antikviteter, 24 November 1992, lot 44.

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Konstnärsförbundet", May - June 1916, kat. nr 557.
Malmö, 1916.
Uddevalla, 1916
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Novemberutställningen", 4 - 26 november 1922, kat. nr 398.

Kirjallisuus

Recorded in the artist's own inventory in the year 1921, cat. no. 264