820
1679686

Erik Olson

(Ruotsi, 1901-1986)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK
14 300 - 19 100 EUR
16 300 - 21 700 USD
Vasarahinta
200 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Erik Olson
(Ruotsi, 1901-1986)

"La femme"

Signed Erik.O. Executed in Paris 1924. Oil on wood panel 24 x 33 cm.

Alkuperä - Provenienssi

According to information, purchased from an art dealer in Halmstad, Sweden, in 1972.

Muut tiedot

Erik Olsons framfart i 1920-talets Paris tog sig uttryck i en enastående förening av kubismens uppbrutna former och surrealismens drömska tillvaro. I de färgstarka och eleganta kompositionerna som tillkom under decenniet briljerar han med en nyvunnen skaparglädje och utsökt precision, attribut som lyser med sin närvaro i auktionens "La femme” från 1924.

Resan till Paris 1924 blev avgörande för Olson. Tillsammans med kusinen Waldemar Lorentzon slog han sig ner i Montparnasse, där GAN introducerade dem i den moderna konstens epicentrum. I samma hus arbetade Fernand Léger, vars nystartade Académie Moderne snabbt gjorde Erik och Waldemar till en del av hans första elevkrets. Den vibrerande avantgardemiljön, mötena med samtidens konstnärselit och utställningen med Léger samma år gav Olson ett kreativt lyft som tydligt avspeglas i hans måleri från perioden.