90
1666960

A pair of late Gustavian stools attributed to E. Ståhl (master in Stockholm 1794-1820).

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Vasarahinta
75 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Executed after a design by Louis Masreliez. Gilded and bronzed. Rails with sculpted decoration of laurel branches, crossed legs with leg endings in the form of swan heads. Seat height 45 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken Södermanland.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Stockholm 1908, Nordisk familjeboks tryckeri, Se sidan 282.

Muut tiedot

Utförda efter ritning av Louis Masreliez från 1785 efter en antik bronstaburett funnen i teatern i Herculaneum.