Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SPELBORD, Rokoko, Sverige, 1700-talalets andra hälft.

Svängda ben med beslag av förgylld mässing. Barock skiva med infälld dekor i form av gripar och blommor. Bredd 66 cm, djup 104 cm, höjd 75 cm.

Ej sammanhörande underrede och skiva. Skivan gammal men ej ursprunglig. Renoverad och kompletterad. Torrsprickor, slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Prins Carl Bernadotte (1911-2003)

Lähtöhinta
18 000 SEK