Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SPELBORD, Rokoko, Sverige, 1700-talalets andra hälft.

Svängda ben med beslag av förgylld mässing. Barock skiva med infälld dekor i form av gripar och blommor. Bredd 66 cm, djup 104 cm, höjd 75 cm.

Ej sammanhörande underrede och skiva. Skivan gammal men ej ursprunglig. Renoverad och kompletterad. Torrsprickor, slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Prins Carl Bernadotte (1911-2003)

Lähtöhinta
18 000 SEK