Hugo Birger

(Ruotsi, 1854-1887)
Hugo Birger
(Ruotsi, 1854-1887)

The letter

Relined canvas 44.5 x 60.5 cm.

Uppfordrad duk, krackelerad.

Alkuperä - Provenienssi

Björcks konsthandel, October 1923, cat no. 8, ill. III.
Hovjuvelerare K. Anderson, Stockholm.
Mrs Signe Andersson, Villa KA, Stockholm.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Hugo Birger", 1947, p. 317, no. 99.

Muut tiedot

.

Lähtöhinta
50 000 SEK