Carl Wilhelmson

(Ruotsi, 1866-1928)
Carl Wilhelmson
(Ruotsi, 1866-1928)

CARL WILHELMSON, canvas, signed Carl Wilhelmson. Plein air study on verso.

"Malmångare". Executed 1907. 34 x 68 cm.

Ytsmuts, smärre slitage efter ramkant.

Alkuperä - Provenienssi

Fröken Karin Broström, Stockholm.
Professor Arne Tiselius, Uppsala.
Bukowski Auktioner, Internationella vårauktionen, 26-28 maj 2003, kat nr. 90.

Näyttelyt

Göteborg och Oslo, 1908.

Kirjallisuus

Axel Romdahl, "Carl Wilhelmson", Sveriges Allmänna Konstförening 1938, upptagen i förteckningen under år 1907, kat nr 275.
Upptagen i konstnärens egenhändiga under år 1907, kat nr 99.

Lähtöhinta
40 000 SEK