Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:

Carl Wilhelmson

(Ruotsi, 1866-1928)
Carl Wilhelmson
(Ruotsi, 1866-1928)

CARL WILHELMSON, canvas, signed Carl Wilhelmson. Plein air study on verso.

"Malmångare". Executed 1907. 34 x 68 cm.

Ytsmuts, smärre slitage efter ramkant.

Alkuperä - Provenienssi

Fröken Karin Broström, Stockholm.
Professor Arne Tiselius, Uppsala.
Bukowski Auktioner, Internationella vårauktionen, 26-28 maj 2003, kat nr. 90.

Näyttelyt

Göteborg och Oslo, 1908.

Kirjallisuus

Axel Romdahl, "Carl Wilhelmson", Sveriges Allmänna Konstförening 1938, upptagen i förteckningen under år 1907, kat nr 275.
Upptagen i konstnärens egenhändiga under år 1907, kat nr 99.

Lähtöhinta
40 000 SEK