AN ERIC SIGFRID PERSSON EASY CHAIR "GRAND SITTING" FOR MÖBEL-KULTUR AB, 1970´s.

Aluminium base, cushion upholstered with burgundy coloured leather.

Wear, buttons are missing on the seat cushion.

Muut tiedot

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Efter att i slutet av 1960-talet ha debuterat som möbelformgivare, tog Eric Sigfrid Persson under 1970-talets första år fram möbelserien "Flytande Design". Den gemensamma nämnaren var aluminiumstativen som enligt producenten Möbel-Kultur AB:s annonser "flyter elegant fram i en sammanhängande ´silverstrimma´som i sin fantasibana formas till en underbar skönhet". Till skillnad från samtidens stålrörsmöbler hade Persson valt en lösning där den bärande väven fästes i stativen vilket, enligt samma annonser som angivet ovan lämnade "en smal strimma av aluminium fri och markerar på ett öppet sätt skelettet och formgivningens idé".

Att på detta sätt redovisa konstruktionen var en tanke som hade sitt ursprung i funktionalismens idévärld. Eric Sigfrid Persson hade under 1930-talet gjort sig ett namn som en av den nya tidens mer intressanta arkitekter och ansvarat för bland annat uppförandet av Ribershus i Malmö.

"Flytande Design" var en relativt stor möbelfamilj och omfattade ett flertal olika modeller. Av dessa kom vilstolen "Lysmasken" att få mest uppmärksamhet. Men här fanns också högryggade fåtöljer med reglerbar lutningsvinkel och inbyggd gungmekanism och svängda soffor i olika storlekar.

I oktober 1975 visades delar av "Flytande Design"-serien på Grand Hotell i Saltsjöbaden. Bland de utställda modellerna återfanns två exemplar av "GRAND SITTING nr 20".

Likt Eric Sigfrid Perssons möbelgärning i stort, kom "Flytande Design"-möblerna endast att tillverkas i relativt små serier. Men trots att exemplaren idag är sällsynta på auktion är de mycket goda representanter för den aluminiumvurm som växte sig stark i möbel-Sverige under 1970-talet.

Lähtöhinta
3 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

445. A parcel-gilt Art Nouveau silver charka/bonbonniere, workmaster Kontantin Linke, C.E. Bolin, Moscow 1898–1908.
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
Tarjoushistoria
32 000

tarjouksesi
30 000

tarjouksesi
28 000

tarjouksesi
26 000

tarjouksesi
24 000

tarjouksesi
22 000

tarjouksesi
20 000

tarjouksesi
19 000

tarjouksesi
18 000

tarjouksesi
17 000

tarjouksesi
16 000

tarjouksesi
15 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
32 000 SEK