A KERSTIN BUTLER FLAT WEAVE, 382 x 79 cm.

Randig.

Kulumaa. Vahvistetut reunat.

Muut tiedot

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Vid sidan av de stora svenska mattkonstnärinnorna Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Agda Österberg, Ingrid Dessau och Marianne Richter, återfinns en lång rad namn vars livsverk ännu inte rönt den uppmärksamhet som de är värda. Detta trots att svenska mattor, komponerade av för allmänheten förhållandevis okända namn, via auktionshusen har bytt ägare för ansenliga belopp.

Till denna skara "bortglömda" mattkompositörer hör Kerstin Butler.

I början av 1940-talet utbildade sig Butler vid Handarbetets Vänners Vävskola och därefter Konstfack. Vid den sistnämnda institutionen undervisade Barbro Nilsson. Efter utbildningsåren sökte sig Kerstin Butler till Hemslöjden i Växjö där hon bland annat arbetade sida vid sida med Irma Kronlund. Vid sekelmitten begav sig Butler till USA innan hon mot slutet av 1950-talet kom att vara verksam i Hemslöjden i Sundsvall.

1961 tog hon anställning vid Södra Kalmar Läns Hemslöjdsförening. Här njöt hon nästan omedelbart kommersiella framgångar med sina rölakanmattor. Här gjorde Butler egna provvävar. De större mattorna utfördes av anställda väverskor. Som regel signerades dessa mattor med SKLH (Södra Kalmar Läns Hemslöjdsförening) i vänstra hörnet och KB (Kerstin Butler) samt årtal i det högra.

1969 sa Kerstin Butler upp sig för att starta egen verksamhet. Samma år mottog hon Kalmar Läns Kulturpris.

Auktionens exemplar är tillverkat på beställning. I samband med beställningen besökte Kerstin Butler kundens hem och lät matcha färgerna efter en "Grön äng"-matta som fanns på plats i hemmet. Det randiga mönstret är typiskt för Butlers produktion under 1960-talet.

Lähtöhinta
5 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS