Hans-Agne Jakobsson

(Ruotsi, 1919-2009)
Hans-Agne Jakobsson
(Ruotsi, 1919-2009)

HANS AGNE JAKOBSSON,

Teak, etikettmärkt, längd 117, bredd 25, höjd 37 cm.

Vähäistä kulumaa. Repeämä.

Kirjallisuus

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

"Modell 809 tillverkades med flera olika tryckta motiv. Att använda sig av papp till bordsytor tillhörde ovanligheterna. Det var ett exempel på Hans-Agne Jakobssons experimentlusta. Han prövade även bordsskivor av mattslipad, rostfri plåt."

ur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 359. Jämför bord "809" på samma sida.

Jämför även väggskåpet "Abstrakt"/"301", sid 354.

Muut tiedot

Hans-Agne Jakobsson har kanske mer än någon annan påverkat det svenska belysningsidealet under 1900-talets andra hälft. Hans kollektion är synnerligen omfattande. Och modellerna från Hans-Agne Jakobsson och AB Ellysett i Markaryd har lyst 100 000-tas svenska hem. Jakobssons armaturer beställdes också i mycket stor utsträckning av privata företag och offentliga institutioner. Inte sällan var taklamporna, avsedda för dessa ändamål, stora, ibland i kolossalformat.

I skymundan av denna insats bör det påpekas att hans små möbler (lampbord, vägghyllor, blomlådor etc) under 1950-talet är nästan unika i sitt slag. Här använde sig Jakobsson av tidens trendmaterial såsom teak, furu och så kallade "String"-ben. Men han experimenterade även med bordsskivor, skåpsdörrar i papp, i enstaka fall även av mattslipad, rostfri plåt. Dessa ytor försågs med stiliserad dekor av den typ som hörde 1950-talets grafiska ideal till.

Den här utauktionerade modellen är sällsynt förekommande i auktionssammanhang.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu