NINO LONGOBARDI, mixed media, signed and dated 1983

Untitled (The Lizard). 40 x 29.5 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä. Kellastunut.

Alkuperä - Provenienssi

Anders Tornberg Gallery, Lund.
Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Därefter i betydande svensk privatsamling.

Kirjallisuus

Jämför med avbildade verk i Barbara Rose "Living on the edge (The Drawings of Nino Longobardi)", 1987, jfr med katalogiserade verk från samma utställning.

Muut tiedot

Nino Longobardi ställdes ut på Venedig Biennalen 2015.

Sedan genombrottet på 1980-talet har Nino Longobardi deltagit i ett stort antal internationella utställningar, bland annat på Guggenheim Museum i New York, hos Fundació Joan Miró i Barcelona, på National Gallery i Berlin och på Grand Palais i Paris.

Vasarahinta
4 200
371
387
Lähtöhinta
6 000 SEK
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (2 tarjousta)
12. elo 2017 9:30
4 200 SEK
10. elo 2017 14:04
4 000 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia
Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu