MASK, Makode Lipiko, Moçambique / Tanzania.

H. 21 cm.

Fuktskador.

Alkuperä - Provenienssi

Peter von Busch Collection.

Muut tiedot

The Makonde of northern Mozambique and southern Tanzania wore helmet masks for initiation
ceremonies called Lipiko for both boys and girls. The mask or "head of the lipiko" (muti wa
lipiko) is made of a light, balsa-like wood and worn with a cloth tied around the bottom rim that
falls loosely over the masquerader

Vasarahinta
1 700
151
157
Lähtöhinta
1 500 SEK
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (21 tarjousta)
4. maalis 2018 22:09
1 700 SEK
4. maalis 2018 22:09
1 666 SEK
4. maalis 2018 22:09
1 600 SEK
4. maalis 2018 22:08
1 500 SEK
4. maalis 2018 22:08
1 422 SEK
4. maalis 2018 22:07
1 400 SEK
4. maalis 2018 22:06
1 300 SEK
4. maalis 2018 22:06
1 222 SEK
4. maalis 2018 22:06
1 200 SEK
4. maalis 2018 22:04
1 100 SEK
4. maalis 2018 22:04
1 000 SEK
4. maalis 2018 22:04
1 000 SEK
3. maalis 2018 16:48
950 SEK
3. maalis 2018 16:48
900 SEK
1. maalis 2018 18:18
850 SEK
1. maalis 2018 18:18
800 SEK
24. helmi 2018 17:15
750 SEK
24. helmi 2018 17:15
700 SEK
24. helmi 2018 17:14
550 SEK
24. helmi 2018 17:14
500 SEK
22. helmi 2018 14:07
300 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia