Arvid Pettersen

(Norja, Syntymävuosi 1943)
Arvid Pettersen
(Norja, Syntymävuosi 1943)

ARVID PETTERSEN, mixed media on paper, signed AJP

Portrait. 21 x 12,5 cm.

Not examined out of frame. The frame with wear.

Alkuperä - Provenienssi

Proveniens Galleri Lars Bohman, Stockholm

Näyttelyt

Se Arvid Pettersen i Moderna Museets utställningskatalog: ”Fem års inköp och gåvor till Moderna Museets samlingar 1980-1985” (Utställning, Moderna Museet april-september 1985)

Muut tiedot

Nominerad till Carnegie Art Award 1999.
1985 visades norske Arvid Pettersens verk på Moderna Museet i Stockholm. Framlidne konstsamlaren Fredrik Roos tillhörde en av Arvid Pettersens beundrare och samlare i Sverige. Arvid Pettersen bor och arbetar i Bergen och Oslo och var 1993-2003 professor vid State Academy of Art, Oslo. Sedan 1990-talet har han gjort ett flertal resor i Afrika och influerats av konst och konstnärer han mött i huvudsakligen Botswana och Zimbabwe.

Tarjottu
2 000
177
187
Lähtöhinta
4 000 SEK
Pohjahintaa ei ole saavutettu
Tehdyt tarjoukset (1 tarjousta)
15. kesä 2018 10:35
2 000 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CET mukaisia
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu