Ylva Ceder

(Ruotsi, Syntymävuosi 1976)
Ylva Ceder
(Ruotsi, Syntymävuosi 1976)

YLVA CEDER, oil on panel, signed and dated 2006 on verso

"Business". 65 x 81 cm.

Minor wear to the edges. Minor stains in the left lower margin.

Muut tiedot

Ylva Ceders verk finns representerade på Malmö Konstmuseum och i privata samlingar.
I november-december 2017 ställde Ylva Ceder ut på Wetterling Gallery i Stockholm.

"Det finns få konstnärer som på ett så gripande och precist sätt fångar den svenska vardagen och de miljöer som vi oftast förbiser. Det sätt på vilket hon varsamt frammanar korvkiosker, tomma biosalonger eller kebabrestauranger ger en nyanserad bild av Sverige utanför storstadsområdena. Det som karaktäriserar Ceders konst har nog alltid varit den lite övergivna känslan. Även då hon befolkat verken med människor. Deras närvaro förstärkte ödsligheten, men i sina senaste verk har Ceder skalat bort all mänsklig närvaro i målningarna. Människorna som tidigare tog plats i verken fungerade snarast som indikatorer på tomhet; en man som lutar sig mot väggen i biosalongen pekar just mot att biosalongen i övrigt är helt folktom. Ceders nya verk känns märkligt nog mindre övergivna, trots avsaknaden av mänsklig närvaro.”
Ur recension från Wetterling Gallery, 11 december 2017, Johanna Theander, konsten.net
”Hon lyfter fram de vardagliga miljöerna. Konstnären Ylva Ceder väljer välkända motiv och får betraktaren att se dem på nytt. Ylva Ceder brukar måla på pannå och låter ibland träet synas igenom. De detaljrika, realistiska målningarna tar lång tid att färdigställa. Ylva Ceders senaste inspirationskälla är mönster som utsmyckning i interiörer. De motiven finns med i de målningar som visades i New York i maj. Hon har studerat kurbitsmålning och orientaliska mönster.”
Ur reportage, Sydsvenska Dagbladet 1 juli 2016
"Ylva Ceder visar målningar som tagit Edward Hoppers estetik ett steg längre: det är en osminkad vardag i dess mest lågfrekventa skepnad vi blickar in i, miljöer där människorna just avlägsnat sig eller håller en medveten låg profil. Detaljerna som genererar igenkännandekänslor duggar tätt - aldrig tidigare har väl de hängande plastbehållare som gatuköken förvarar senap och ketchup i intagit måleriets högsäte - men vardagen förvandlas likväl i Ceders händer till något undflyende och obestämbart som i grund och botten förefaller främmande."
Ur recension från Wetterling Gallery, Anders Olofsson, konsten.net
”Ylva Ceders scenerier för tankarna till 60-talets nyrealism. Här finns samma intensiva tystnad som hos Peter Tillberg och ett förfrämligande av vardagliga miljöer som ibland påminner om Sten Dunér. Atmosfären av svensk avfolkningsbygd vilar över tomma grillkök och avskalade föreningslokaler. Nuets realitetet problematiseras och ställs mot det förflutna.”
Ur recension från Wetterling Gallery, omkonst.com, Lotta Ekfeldt

Tarjottu
30 000
2 662
2 778
Lähtöhinta
40 000 SEK
Pohjahintaa ei ole saavutettu
Tehdyt tarjoukset (7 tarjousta)
25. kesä 2018 22:03
30 000 SEK
25. kesä 2018 22:00
28 000 SEK
25. kesä 2018 21:56
26 000 SEK
15. kesä 2018 18:52
24 000 SEK
15. kesä 2018 14:09
22 000 SEK
15. kesä 2018 10:37
15 000 SEK
15. kesä 2018 9:03
10 000 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu