Otto G Carlsund

(Ruotsi, 1897-1948)
Otto G Carlsund
(Ruotsi, 1897-1948)

OTTO G CARLSUND, chalk and pencil, signed, executed in 1945

"Skiss för rumskomposition". 5,9 x 5,5 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Alkuperä - Provenienssi

A gift from the artist to Professor Oscar Reutersvärd, Lund, 1947-48.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Private collection, Stockholm.

Näyttelyt

Galerie Bel' Art, Stockholm, Otto G Carlsund, 1988.
Mjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens museum, 13 June - 29 August, 2004, cat no 31, illustrated an mentioned on p. 182 in the exhibition catalogue.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otto G Carlsund", 22 September 2007 – 6 January 2008.

Muut tiedot

"Jag fick denna teckning idag av Otto G som betalning för att jag hämtade pengar hos Evert Taube. Teckningen var osignerad. Jag bad Otto G. sätta sin signatur på pappret. Otto G. skrev dit den och årtalet "46". Sedan betraktade han teckningen och sade att han signerat den upp och ned, suddade ut initialen och skrev dit den på rätt ledd. Han sade:"Det är så länge sedan jag ritade den här skissen Det var i själva verket 1945 och det är den absolut första av allesammans!" Oscar Reutersvärd".

Vasarahinta
8 800
781
815
Lähtöhinta
12 000 SEK
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (11 tarjousta)
17. maalis 2019 21:08
8 800 SEK
17. maalis 2019 21:07
8 600 SEK
17. maalis 2019 21:07
8 500 SEK
17. maalis 2019 21:06
8 100 SEK
17. maalis 2019 21:05
8 000 SEK
17. maalis 2019 21:05
7 000 SEK
10. maalis 2019 15:56
6 100 SEK
9. maalis 2019 17:27
3 500 SEK
9. maalis 2019 12:29
2 880 SEK
8. maalis 2019 22:30
2 200 SEK
8. maalis 2019 17:00
2 000 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia
Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu