Eva Bonnier

(Ruotsi, 1857-1909)
Eva Bonnier
(Ruotsi, 1857-1909)

EVA BONNIER, oil on relined canvas.

Orientalist painting with interior from a café with men smoking water pipes. 107 x 132 cm.

Krakeloitunut.

Alkuperä - Provenienssi

Peter Willborg collection.

Muut tiedot

Orienten som innehåll och ämne var vanligt förekommande under slutet av 1800-talet och kom att bli ett riktigt mode. Kläder, inredning, konst och mat – allt som kom från den lockande orienten hade stor lockelse.
Eva Bonnier kom i kontakt med detta mode men kom inte att utföra många arbeten inspirerad av orientalismen. Det aktuella katalognumret har funnits i en fransk privatsamling och är tidigare okänd i konstnärens produktion, dock finns det belagt i hennes korrespondens hem att hon arbetar med några exotiska motiv. Målningen tillkom troligtvis under de sista åren av hennes vistelse i Paris vilken varade 1883-1889. Utöver ” Interiör av ett café med män rökande vattenpipor” finns målningen ”Turkisk kvinna”, eller ”Odalisk” som hon själv benämnde den, utförd i Paris 1884.

Vasarahinta
46 000
4 060
4 236
Lähtöhinta
50 000 SEK
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (16 tarjousta)
8
12. touko 2019 22:26
46 000 SEK
12. touko 2019 22:24
44 000 SEK
8
12. touko 2019 22:23
42 000 SEK
12. touko 2019 22:22
40 000 SEK
8
12. touko 2019 22:22
40 000 SEK
12. touko 2019 22:22
39 000 SEK
8
12. touko 2019 22:21
38 000 SEK
12. touko 2019 22:21
37 000 SEK
8
12. touko 2019 22:20
36 000 SEK
12. touko 2019 22:15
35 000 SEK
9. touko 2019 8:11
15 000 SEK
7. touko 2019 16:47
9 000 SEK
4. touko 2019 17:06
7 000 SEK
3. touko 2019 23:16
6 000 SEK
3. touko 2019 20:50
1 000 SEK
2. touko 2019 12:43
500 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia