1200606

Andreas Eriksson

(Ruotsi, Syntymävuosi 1975)
Andreas eriksson, watercolour, signed and dated 2004.

ANDREAS ERIKSSON, watercolour, signed and dated 2004.

Abstract composition. 26,5 x 19,5 cm. Viewing at Bukowskis, Berzelii Park 1 in Stockholm March 24-30 (not March 28-29), 11 am - 5 pm. Collection takes place at Bukowskis, Västberga Allé 3, from March 31.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Alkuperä - Provenienssi

Galleri Flach, Stockholm.

Muut tiedot

Andreas Eriksson, född 1975 är en svensk målare, fotograf, skulptör och grafiker. 2007 erhöll han Baloise Art Prize, Art Statements, Basel, Schweiz. Eriksson har en stark internationell karriär hos den kände galleristen Stephen Friedman. 2011 representerade han Sverige vid Venedigbiennalen 2011. Naturen är en viktig inspirationskälla för konstnären. Den aktuella akvarellen kommer från Galleri Flach och är ett utmärkt exempel på Erikssons pappersarbeten.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
Suosittelemme