1200619

CO Hultén

(Ruotsi, 1916-2015)
Co hultén, gouache on paper, signed and dated 1947.

CO HULTÉN, gouache on paper, signed and dated 1947.

"Imaginationerna bygger en värld". Executed 1946/47.
.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Näyttelyt

Gothenburg, 1949.
Lunds Konsthall, Lund, Sweden, 1968.
Malmö Konsthall, Malmö, Sweden, 1982.

Muut tiedot

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär,var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg, Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden, mitten på 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.
Den typiska imaginistbilden i gouache från 1947 heter just ”Imaginationerna bygger en värld”.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
Suosittelemme