1200623

Rune Jansson

(Ruotsi, 1918-2014)
Rune jansson, oil on canvas, signed and dated 66.

RUNE JANSSON, oil on canvas, signed and dated 66.

"Balancing in the air" (Balamsakt i luften). 28 x 67 cm.
.

Surface dirt to the lower margin.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Muut tiedot

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Under 60-talet inför konstnären sina delade målningar, vilka alltid varit hans mest populära, i stark samklang med den abstrakta expressionismen men med en helt egen hantering av två mot varandra ställda fält. I denna olja från 1966 ges också en indikation på de målningar med lågt liggande horisonter mot havet utanför Blidö som skulle följa i Runes vidare utveckling. Trots sin, eller kanske tack vare, sin sparsmakade utföring är målningen fylld av raffinemang.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
Suosittelemme