1200624

Rune Jansson

(Ruotsi, 1918-2014)
Rune jansson, oil on canvas, signed and dated 55.

RUNE JANSSON, oil on canvas, signed and dated 55.

"Ristat och belagt". 37 x 51 cm.
.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Alkuperä - Provenienssi

Galerie Bel'Art, Stockholm, Sweden.

Muut tiedot

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. I mitten av 50-talet hämtar sig konstnären från en personlig kris och utvecklar ett av svensk konst starkaste uttryck i några dukar, varav denna betitlad ”Ristat och belagt” är en av de vildaste. Rune häller både färg och terpentin direkt på duken i sann Pollock-anda men kan ändå inte dölja sin känsla för både linjeföring och färghantering. Rune vidareutvecklar sitt formspråk snabbt vid denna tid.

Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
Suosittelemme