1200632

Britt Lundbohm-Reutersvärd

(Ruotsi, 1917-2001)
Britt lundbohm-reutersvärd, mixed media on panel, signed and dated 1957.

BRITT LUNDBOHM-REUTERSVÄRD, mixed media on panel, signed and dated 1957.

"Tourbillon Blue". 59 x 38 cm.
.

Loss of paint in places.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Alkuperä - Provenienssi

Ragnar von Holtén Collection, Stockholms Auktionsverk.

Muut tiedot

Britt Lundbohm Reutersvärd tillhör, tillsammans med Inger Ekdal, de närmast bortglömda konstnärerna. Under slutet av 50-talet stod de ändå för något av det mest spännande i svensk konst, väl i paritet med sina mer namnkunniga manliga kollegor. Verket ”Tourbillon Blue” är utfört 1957 i oljefärg blandad med asfalt vilket ger bilden dess speciella lyskraft. Kopplingen till Pollocks drippingmålningar är tydlig. Pollock visades i Sverige redan 1953 som en del av den MoMA-producerade utställningen Tolv nutida amerikanska målare och skulptörer, vilken visades på Liljevalchs.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
Suosittelemme