1200636

Endre Nemes

(Ruotsi, 1909-1985)
Endre nemes, tempera and ink on paper, signed.

ENDRE NEMES, tempera and ink on paper, signed.

"Kvinna framför dörr". Executed 1943. 23 x 17,5 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Alkuperä - Provenienssi

Endre Nemes, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, October 28 - December 3, 1972.
Endre Nemes, Göteborgs Konsthall, January 27 - February 25, 1973, cat. no 221.
Galerie Bel'Art, Stockholm.

Muut tiedot

Endre Nemes föddes i Ungern och utbildade sig i Prag. Efter flykten till Sverige blev han så småningom ansvarig för konstutbildningen i Valand. Nemes införde en helt annan undervisning än den tidigare förhärskande koloristiska traditionen. Den centraleuropeiska intellektualismen och ett speciellt temperament gjorde att Nemes inte blev särskilt populär. Han var oomtvistat svår. Dock var han en exceptionell konstnär som ständigt utvecklade sin egen konst så att man lätt ser vilket decennium hans verk kommer ifrån. Nemes barockinspirerade målningar kommer normalt från tidigt 40-tal och denna lilla temperamålning bör vara utförd 1943. Figuren håller en bricka fylld av föremål, vilka även fyller figuren själv som tydliggörs genom det kantiga huvudet.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
Suosittelemme