Ei yhteyttä palvelimeen

Two Bing & Gröndahl porcelain figurines, second half of the 20th century.

Two Bing & Gröndahl porcelain figurines, second half of the 20th century.

Model nos 2233 and 2370. Heights 20,5-22 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Lennart Johanssons samling sportmemorabilia

Muut tiedot

Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.

Huutokauppa päättyi
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä. Ota meihin yhteyttä.
Lähtöhinta
2 500 SEK
Huutokauppa on päättynyt.
Tietoa ostamisesta