1200617
CO Hultén
(Ruotsi, 1916-2015)
Co hultÉn, oil on canvas, signed and dated 1963.

CO HULTÉN, oil on canvas, signed and dated 1963

Untitled. Dated in pencil on the stretcher. 51 x 67 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Lisätietoja

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär, var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden under mitten av 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.
I en mindre olja från 1963 varvar Hultén varma och kalla färger, nervös teckning och breda penseltag. Resultatet är onekligen estetiskt tilltalande.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Arvioija
+46 (0)739 40 08 16

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Lähetä viesti
Lähtöhinta
10 000 SEK