1200621
CO Hultén
(1916-2015)
Co hultÉn, oil on canvas, signed.

CO HULTÉN, oil on canvas, signed.

Untitled. 65 X 54 cm.
.

Minor paint loss in a few places.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I21
Lisätietoja

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär, var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden under mitten av 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.

Denna målning härrör från 60-talets första år. Hultén lägger här skrimrande band av rött mot en mörkare bakgrund vilket ger ett starkt suggestivt uttryck.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Arvioija
+46 (0)739 40 08 16

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Lähetä viesti
Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

Milloin esineeni toimitetaan?

Loppuhinta
21 000
1 988
2 170
Lähtöhinta
20 000 SEK
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (15 tarjousta)
8
24. touko 17:32
21 000 SEK
24. touko 17:32
20 000 SEK
22. touko 20:13
16 000 SEK
19. touko 20:58
13 000 SEK
18. touko 20:54
12 500 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia