Lars Jonsson

(Ruotsi, Syntymävuosi 1952)
Lars Jonsson
(Ruotsi, Syntymävuosi 1952)

LARS JONSSON, watercolour, signed and dated -68.,

I. 22 x 30 cm.

Not examined out of the frame.

Muut tiedot

Svensk bildkonstnär, författare och ornitolog som för vidare traditionen från Bruno Liljefors och bröderna von Wright med sina fina skildringar av landskap och svenska fåglar.
Han är autodidakt och arbetar i olja, akvarell samt med grafik, och hämtar inspiration främst från Gotlands rika fågelliv. Hans målningar är träffande realistiska och skildrar fåglarnas liv. Under senare delen av 1900-talet har skildringen av fåglar med ett konstnärligt uttryck blivit allt mer förekommande och han är en av de främsta i genren.
Lars Jonsson debuterade 1967 med en mycket uppmärksammad utställning på Naturhistoriska Riksmuseet i Stockholm. Han blev 2002 hedersdoktor vid historisk-filosofiska fakulteten vid Uppsala Universitet, som då skrev att Lars Jonsson har en ”position som en av samtidens främsta företrädare för det så kallade naturmåleriet.”
Som konstnärlig uttolkare av fåglar och natur, men också som fälthandboksförfattare har Lars Jonsson en särställning också internationellt. Hans målningar har inte bara ställts ut på flera gallerier och museer i Sverige, bland annat på Waldemarsudde 2002, utan också i England och USA.
Lars Jonsson gjorde 1982 förlagan till ett frimärke med en jaktfalk. Detta frimärke röstades fram till årets vackraste frimärke. Han fick 1988 även utmärkelsen, Master Wildlife Artist, från Leigh Yawkey Woodson Art Museum i Wisconsin.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på Museum Lars Jonsson i Vamlingbo på Gotland

Lähtöhinta
6 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu