Regina Kylberg-Bobeck

(Ruotsi, 1843-1913)
Regina Kylberg-Bobeck
(Ruotsi, 1843-1913)

REGINA KYLBERG-BOBECK, watercolour, signed.

I. 23 x 31 cm.

Not examined out of the frame. Good condition.

Muut tiedot

Bildkonstnär och en av de främsta svenska landskapsmålarna från 1800-talets senare del, men är trots det relativt bortglömd som många andra kvinnor från den tiden. Hon ägnade flera år av sitt liv åt studieresor, bland annat till Paris och Rom, och målade huvudsakligen landskap i akvarell.
Georg von Rosen, professor vid Konstakademien 1880-1908, skrev att en av hennes akvareller otvivelaktigt hör till de yppersta han sett utförda av svensk hand. Ett uttalande som, i relation till att hon idag väntar på att återupptäckas, inte har fått den uppskattning hennes konstnärskap förtjänar. Auktionens målning visar tydligt vilken skicklig akvarellmålare Regina Kylberg-Bobeck var och att hon kan jämföras med de flesta stora konstnärer från tiden.
Hon studerade i Stockholm för Per Daniel Holm i Paris för Léon Bonnat, Jean-Léon Gérôme och andra av dåtidens stora franska konstnärer. Åren 1880–1883 vistades hon i Rom. Vid hemkomsten till Stockholm blev hon 1884 agré vid Konstakademien. Hon var också faster till konstnären Carl Kylberg.
Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs konstmuseum och Västergötlands museum.

Lähtöhinta
6 000 SEK
Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu