Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

Almquist: Törnrosens bok (6 vol)

[Carl Jonas Love Almquist:]

Fria fantasier hvilka, betraktade såsom ett helt, af herr Hugo Löwenstjerna stundom kallades Törnrosens bok, stundom En irrande hind. 1-14.

Stockholm, Hörbergska boktryckeriet, 1833-51. 16,5 x 10,5 cm. Komplett svit frånsett ett saknat serietitelblad i del 4.

Sex hårt nötta samtida halvfranska band, tre delar med spruckna falsar, ngt naggade ryggar, enstaka små bläckfläckar och minimala marginalrevor, fjärde delens titelblad med gammal lagning i övre marginalen, femte delen med en stor lagning på s. 43 där textförluster (sammanlagt 15 bokstäver) är ersatta med handskriven text. Prydliga handskrivna innehållsförteckningar på försättsbladen. Namnteckning av O. Fr. Ulff i alla delar (1859, 1891), exlibris för Fågelsångens bibliotek och Andreas Bernström. Mycket ovanlig komplett. Del 1-2 och 4 i andra upplagan.

Alkuperä - Provenienssi

Fågelsångens bibliotek tillhörde Andreas Bernström, far till boksamlarna Gustaf och Bengt.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Ota yhteyttä
Lisa Mothander
Tukholma
Lisa Mothander
Arvioija
+46 (0)767 81 06 02

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu