Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:

Gyllenborgs samlade verk (3 vol)

G. P. Creutz & G. F. Gyllenborg:

Vitterhets arbeten. Andra uplagan.

Stockholm, J. A. Carlbohm, 1812. 19,5 x 12 cm. [8] + 252 sid.

Tillsammans med ytterligare arbeten av G. F. Gyllenborg:

Sednare vitterhets arbeten. Oder. Inträdes-tal. Fabler. (Stockholm 1795, [8] + 232 sid.) / Theater-stycken. Utgörande tredje delen af des til trycket befordrade arbeten. (Stockholm 1797, [6] + 334 sid.) / Försök om skaldekonsten. Poëme i fyra sånger. Tillika med bifogade anmärkningar om svenska versification. (Stockholm 1798, [4] + 104 sid.) / Ovidius. Tvisten emellan Ajax och Ulysses om Achilles vapen. Fri öfversättning af Gyllenborg. (Stockholm 1804, 26 sid.) / Tåget öfver Bält, hjeltedigt i tolf sånger. Andra uplagan. Öfversedd, rättad och tilökt med bifogad charta. (Stockholm 1800, XLVIII + 280 sid. + 1 utvikbar graverad karta.)

Tre samtida lätt nötta halvfranska band med släta guldornerade ryggar och gula snitt. Trevlig svit.

Komplett uppsättning av Gyllenborgs ”samlade verk”, i vilka de ingående delarna dock inte numrerades.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Ota yhteyttä
Lisa Mothander
Tukholma
Lisa Mothander
Arvioija
+46 (0)767 81 06 02

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu