Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

Proveniens bl. a. Årstafruns bror J. A. Reenstierna (2 vol)

Carl Michael Bellman:

Fredmans epistlar. [Och:] Musiken till Fredmans epistlar.

Stockholm, A. Zetterberg, 1790. [10] + 278 sid + graverat titelblad. / Stockholm, Kongl. privilegierade not-tryckeriet, [1790]. 1-34,36-104 graverade sidor noter (oregelbunden paginering).

Två ngt nötta samtida halvfranska band, guldornerade släta ryggar med tråkiga senare lagningar, enstaka fukt- och brunfläckar, ett par marginalrevor och nagg. Proveniens: Textdelen med överstruken samtida namnteckning A. Ekerman [?], båda titelbladen med gamla namnteckningar av J. A. Reenstierna, Caroline Scharff och A. Fr. von Schéele samt Ulla Koskulls namnteckning i blyerts. (Militären och hovjägmästaren Johan Abraham Reenstierna (1758-1844) var bror till Årstafrun Märta Helena Reenstierna (1753-1841), gift von Schnell. Hon tillhörde Bellmans vänkrets.)

Muut tiedot

Första upplagan av en av Sveriges mest kända diktsamlingar! Förord av J. H. Kellgren. Titelbladet graverat av J. F. Martin efter Sergel.

Lähtöhinta
5 000 SEK
Ota yhteyttä
Lisa Mothander
Tukholma
Lisa Mothander
Arvioija
+46 (0)767 81 06 02

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu