Om de gamla svearnas och göternas lagar, 1672

Joh. O. Stiernhöök:

De jure sveonum et gothorum vetusto.

Stockholm, N. Wankijf, 1672. 19,5 x 15 cm. [21] + 1-40, 43-126, 125-33, 136-435 sid. (komplett, oregelbunden paginering).

Samtida pergamentband, lätt nött. Liten klisterfläck med en bokstavs förlust på privilegiebladet. Ett par biblioteksstämplar med raderad text i början.

Muut tiedot

Med detta arbete vann Stiernhöök (1596-1675) hedersnamnet ”den svenska lagfarenhetens fader”. Boken innehåller en historisk översikt över den svenska rättsutvecklingen från landskapslagarna till 1600-talet och har lovordats som ett verk av för sin tid enastående grundlighet och skarpsinnighet.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Ota yhteyttä
Lisa Mothander
Tukholma
Lisa Mothander
Arvioija
+46 (0)767 81 06 02

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu