Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:

Proveniens: Hedensberg

Proveniens: Hedensberg

Lars Salvius:

Beskrifning öfver Sveriget, första tomen om Upland.

Stockholm, sal. J. L. Horrns enka, af C. J. Röpke, 1741. 19 x 12 cm. [18] + 370 + [50] sid. + graverat titelblad.

Samtida lätt nött skinnband, guldornerad rygg med upphöjda bind, röda snitt, marmorerade för- & eftersättsblad. Främre fribladet med gammalt signum (Nr: 964) och en anteckning i blyerts om att boken förvärvats på auktion 1950 och kommer från Hedensberg (i Västmanland). 4-5 blad av preliminärerna med några små fläckar samt flera tråkiga gamla skador, lagningar och utbättringar i marginalerna, ett blad med lång lagad reva i texten, det hela mirakulöst nog utan någon egentlig textförlust (en enda bokstav tycks helt förlorad), även om många bokstäver påverkas. Möjligen är lagningarna utförda före inbindningen. Några hörn i den övriga inlagan solkade och med spår av att ha varit vikta.

Kirjallisuus

Warmholtz 294.

Muut tiedot

Allt som utkom av Salvius planerade svenska geografi.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Ota yhteyttä
Lisa Mothander
Tukholma
Lisa Mothander
Arvioija
+46 (0)767 81 06 02

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu