Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:

Helskinnband av William Barkell, 1950

Skogekär Bergbo:

Venerid. Med litografier av Björn Jonsson.
Stockholm, Sällskapet Bokvännerna, 1949. 27 x 20 cm. [10] + 104 sid. + 18 planscher, signerade i blyerts.

Rött mönstrat helskinnband av William Barkell (sign. WB i svart samt ”Bonniers bokbinderi 1950” i guld), inlagan oskuren frånsett övre guldsnitt, omslagen och ryggremsan medbundna. Exlibris för Per A. Sjögren och för Stefan Andersson. I kassett. Ryggen svagt fläckad, en plansch med ljus missfärgning i marginalen. Tryckt i 300 exemplar, varav detta är nr 2 (!) och ett av garantupplagans endast 15 exemplar med en extra litografi med motiv från Haneberg i Sörmland.

Se ovan

Lähtöhinta
2 500 SEK
Ota yhteyttä
Lisa Mothander
Tukholma
Lisa Mothander
Arvioija
+46 (0)767 81 06 02

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13

Asiakaspalvelu