1259702
Peter Dahl
(Ruotsi, 1934-2019)
Peter dahl, färglitografi, signerad, p.t.

PETER DAHL, färglitografi, signerad, P.T.

"Överfärden - Stolta stad", motiv från Fredmans epistlar. 59 x 87 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Lisätietoja

Auktionens litografi är en av de unika och mycket ovanliga röda litografier som Peter Dahl framställde, vid sidan av den ordinarie upplagans motiv och färgställning.

År 1984 målade Peter Dahl motiv och händelser från Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, utförda både som monumentala oljemålningar och i litografier.
"Överfärden - Stolta stad", vilket skildrar fader Movitz seglats till Djurgården med Ulla Winblad, är Peter Dahls i särklass mest kända och eftertraktade bild och Bellman-tolkning.
Originalmålningen, den tredelade ”Stolta stad” klubbade Bukowskis för rekordpriset 5,7 miljoner kronor den 26 april 2005. Målningen ropades in av den åländske entreprenören Anders Wiklöf och verket hänger sedan dess på Anders Wiklöfs konstmuseum, Andersudde på Åland.

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Arvioija
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Lähetä viesti
Lähtöhinta
12 000 SEK