Ei yhteyttä palvelimeen
1259708
Marie Capaldi(Ruotsi, Syntymävuosi 1958)
MARIE CAPALDI, olja på pannå, signerad på pannås baksida.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä. Ota meihin yhteyttä

MARIE CAPALDI, olja på pannå, signerad på pannås baksida.

Untitled. 18,5 x 12 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Näyttelyt

Galleri Arnstedt, Östra Karup Båstad.

Muut tiedot

"Rasande skickligt måleri rotat i klassisk tradition. Marie Capaldi har gett sin utställning en latinsk titel, "Refulgens". Det ska i det här fallet översättas som "återsken" och syftar på hur konstnären ser sig själv i de unga tvillingdöttrarna som porträtterats.
Capaldi, som är gift med målaren Jarl Ingvarsson, har följt och målat döttrarna sedan de föddes för 23 år sedan. Det har resulterat i många bilder och ett flertal utställningar, varav fyra på Susanne Pettersson Gallery. Den senaste, för två år sedan, var ett undantag då det var katter som porträtterats. Det var en ljuvlig utställning, särskilt för oss kattälskare, där skeptiskt blängande katter mötte konstbetraktarens blick.
Capaldi är en expressiv målare med smak för starka färger. Färgskalan har dock både dämpats och mörkats med ett starkt inslag av svart (kläderna) och brunt (håret). Munnarna och ögonen är accentuerade i porträtt präglade av selfiens något nollställda karaktär.”
Ur recension i SvD, 15 april 2018
"Med hjälp av en avsiktligt tafflig och smågullig intimism skildrar Capaldi "den lilla världen": ungarna, utsikten genom fönstret, vardags- och samlarprylarna.
Att Capaldi, som ställer ut på Galleri Magnus Karlsson, är utbildad på Valand råder det inte något tvivel om. Inte heller om att hennes måleri influerats av såväl Ernst och Helene Billgren som Jarl Ingvarsson och Lena Cronqvist.
Men det som gör hennes bilder intressanta är de ofta små, men avgörande nyanser som trots allt skiljer henne från förebilderna: mindre distans och ironi än hos paret Billgren, en lågmäldare kolorit och gestik än hos Ingvarsson och mindre av psykologiskt trauma än hos Cronqvist. Det är dessa skillnader, inte likheterna, som får mig att se fram emot hennes nästa utställning.”
Ur recension i DN Kultur, 28 sept 1997

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu
Olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, mikäli sinulla on kysymyksiä liittyen kuljetukseen, maksuun tai muihin asioihin.

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12
+46 8-614 08 00

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13
+358-9-668 91 10

Asiakaspalvelu
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Lena László, "Exactly 278 Triangles".
1701572
Lena László
"Exactly 278 Triangles".
Ei tarjouksia
6p 14 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Zheng Lianjie, A pair of scroll paintings.
1696325
Zheng Lianjie
A pair of scroll paintings.
Ei tarjouksia
3p 22 h
Lähtöhinta
10 000 SEK
Steven McCallum, 'Moozika'.
1710601
Steven McCallum
'Moozika'.
Ei tarjouksia
5p 17 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
Micaela Dahlberg, Interior.
1687242
Micaela Dahlberg
Interior.
Tarjottu
300 SEK
1p 21 h
Lähtöhinta
1 500 SEK
Tommy Östmar, "Kvinna".
1714997
Tommy Östmar
"Kvinna".
Tarjottu
300 SEK
2p 22 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Elis Eriksson, Untitled.
1711742
Elis Eriksson
Untitled.
Tarjottu
1 000 SEK
2p 19 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
William Sweetlove, "Cloned Griffon Bruxellois with pet bottle" (Red).
1709510
William Sweetlove
"Cloned Griffon Bruxellois with pet bottle" (Red).
Tarjottu
2 000 SEK
5p 18 h
Lähtöhinta
7 000 SEK
Elin Källman, "Portrait in half-figure.".
1714840
Elin Källman
"Portrait in half-figure.".
Tarjottu
500 SEK
2p 21 h
Lähtöhinta
5 000 SEK