Ei yhteyttä palvelimeen
1307507
Marie Capaldi(Ruotsi, Syntymävuosi 1958)
Marie Capaldi, oil on panel.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä. Ota meihin yhteyttä

Marie Capaldi, oil on panel.

18 x 12.5 cm.

Näyttelyt

Galleri Arnstedt, Östra Karup Båstad.

Muut tiedot

"Rasande skickligt måleri rotat i klassisk tradition. Marie Capaldi har gett sin utställning en latinsk titel, "Refulgens". Det ska i det här fallet översättas som "återsken" och syftar på hur konstnären ser sig själv i de unga tvillingdöttrarna som porträtterats.
Capaldi, som är gift med målaren Jarl Ingvarsson, har följt och målat döttrarna sedan de föddes för 23 år sedan. Det har resulterat i många bilder och ett flertal utställningar, varav fyra på Susanne Pettersson Gallery. Den senaste, för två år sedan, var ett undantag då det var katter som porträtterats. Det var en ljuvlig utställning, särskilt för oss kattälskare, där skeptiskt blängande katter mötte konstbetraktarens blick.
Capaldi är en expressiv målare med smak för starka färger. Färgskalan har dock både dämpats och mörkats med ett starkt inslag av svart (kläderna) och brunt (håret). Munnarna och ögonen är accentuerade i porträtt präglade av selfiens något nollställda karaktär.”
Ur recension i SvD, 15 april 2018
"Med hjälp av en avsiktligt tafflig och smågullig intimism skildrar Capaldi "den lilla världen": ungarna, utsikten genom fönstret, vardags- och samlarprylarna.
Att Capaldi, som ställer ut på Galleri Magnus Karlsson, är utbildad på Valand råder det inte något tvivel om. Inte heller om att hennes måleri influerats av såväl Ernst och Helene Billgren som Jarl Ingvarsson och Lena Cronqvist.
Men det som gör hennes bilder intressanta är de ofta små, men avgörande nyanser som trots allt skiljer henne från förebilderna: mindre distans och ironi än hos paret Billgren, en lågmäldare kolorit och gestik än hos Ingvarsson och mindre av psykologiskt trauma än hos Cronqvist. Det är dessa skillnader, inte likheterna, som får mig att se fram emot hennes nästa utställning.”
Ur recension i DN Kultur, 28 sept 1997

Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu
Olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, mikäli sinulla on kysymyksiä liittyen kuljetukseen, maksuun tai muihin asioihin.

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–12
+46 8-614 08 00

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 10–13
+358-9-668 91 10

Asiakaspalvelu
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Jörgen Melanton, The deserted serving area.
1692243
Jörgen Melanton
The deserted serving area.
Ei tarjouksia
5p 23 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Madeleine Pyk, The pair of chairs.
1697725
Madeleine Pyk
The pair of chairs.
Ei tarjouksia
1p 21 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Arnold Eres, Aihe Bohuslänistä.
1704306
Arnold Eres
Aihe Bohuslänistä.
Ei tarjouksia
9p 2 h
Lähtöhinta
150 EUR
Gunnar Johnsson, 'Badarna'.
1701603
Gunnar Johnsson
'Badarna'.
Ei tarjouksia
7p 4 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Hilding Linnqvist, Landscape with church.
1702701
Hilding Linnqvist
Landscape with church.
Ei tarjouksia
5p 1 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Gunnar Johnsson, 'Badarna'.
1701598
Gunnar Johnsson
'Badarna'.
Ei tarjouksia
7p 4 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Gunnar Johnsson, 'Målaren'.
1701581
Gunnar Johnsson
'Målaren'.
Ei tarjouksia
7p 4 h
Lähtöhinta
2 500 SEK