1372363

A Japanese 'Mino/Shino ware' Shino type vase with tubular handles, presumably mid 20th Century.

A japanese 'mino/shino ware' shino type vase with tubular handles, presumably mid 20th century.

Light white glaze over coral red ground. With two tubular handles. Height 24.5 cm.

Minor wear.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Muut tiedot

'Shino ware' tillverkades historiskt i Mino-provinsen i Japan. Typen av keramik blev populär under Momoyama- och under Edo-period. Under 1930-talet hittade den japanske keramikern Arakawa
Toyozō skärvor av Shino ware i Mino-provinsen, detta blev starten för ett återupplivande av japansk historiska tegods i modern tid. 1900-talets keramik tog avstamp i historien men tog också ett kliv in i den moderna tiden med ett gods som passade den moderna estetiken och den kreativa andan.

Ota yhteyttä
Simon Lundberg
Tukholma
Simon Lundberg
Arvioija
+46 (0) 739 16 36 13

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Asiakaspalvelu
Vasarahinta
4 700
451
512
Lähtöhinta
5 000 SEK
Pohjahinta on saavutettu
Tehdyt tarjoukset (5 tarjousta)
18. tammi 19:01
4 700 SEK
18. tammi 19:01
4 500 SEK
18. tammi 7:39
4 200 SEK
13. tammi 19:20
4 000 SEK
11. tammi 15:33
300 SEK
Ajat ovat aikavyöhykkeen CET mukaisia