CO Hultén

(Ruotsi, 1916-2015)
CO Hultén
(Ruotsi, 1916-2015)

CO Hultén, oil on canvas, signed

Utan titel. 32,5 x 45 cm.

Surface dirt. Loss of color

The works can be seen at Bukowskis, Berzelii Park 1, 15 - 18 September, Weekdays 11 am – 5 pm, Saturday - Saturday 11 am – 4 pm.

Collect your purchase Bukowskis Västberga allé 3, from 29 September

Muut tiedot

Carl-Otto Hultén, allmänt kallad CO, var en svensk bildkonstnär född i Malmö med hög internationell verkan. Bland annat inom COBRA 1948-1951 och var även med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Hans viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den så kallade imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden, mitten på 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal. Denna målning är ovanlig i Hulténs produktion. Enligt honom själv utfördes den 1948-1952, dvs under COBRA-perioden.

Lähtöhinta
15 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu