Eric Grate

(Ruotsi, 1896-1983)
Eric Grate
(Ruotsi, 1896-1983)

Eric Grate, watercolor on paper, signed and dated 1923

"Le Pavillon de Porcelaine - Porslinspaviljongen". 41 x 27,5 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

The works can be seen at Bukowskis, Berzelii Park 1, 15 - 18 September, Weekdays 11 am – 5 pm, Saturday - Saturday 11 am – 4 pm.

Collect your purchase Bukowskis Västberga allé 3, from 29 September

Alkuperä - Provenienssi

Professor Paul Hedqvist, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk ,Moderna, 21 October 2014, cat no 527.

Näyttelyt

Stockholmsutställningen 1930, katalognr 35 som Composition V
Eric Grate, Réunion de Musées Nationaux, Musée National d'Art Moderne, Paris 1963, utanför katalog
Eric Grate, Réunion de Musées Nationaux, Musée d'Ixelles, Bryssel 1963, utanför katalog
Eric Grate, Réunion de Musées Nationaux, Académie des Beaux-Arts, Antwerpen 1963, utanför katalog

Kirjallisuus

Pontus Grate & Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK publikation 1978, avbildad sidan 19
Teddy Brunius och Ulf Thomas Moberg: Om och Av Otto G. Carlsund, Stockholm 1989, se katalogfaksimil sidan 84

Muut tiedot

Eric Grate var inte bara skulptör, utan målade också under sin tidiga karriär. Innan han slog sig ned i Paris 1924 företog sig Grate resor i Tyskland där han under vistelse i München påverkades mycket starkt av schweizaren Paul Klees verk. Det aktuella verket, akvarellen ”Porslinspaviljongen” är ett av de främsta exemplen på hur inverkan av Klee förlöser Grates skapande till något helt nytt

"Sviten akvareller utgör ändå Eric Grates mest helgjutna och personliga insats från München-epoken. Många av dem tillkom i ett slags febertillstånd, under sömnlösa nätter. I dem alla spänner han över papperets ljusbruna yta ett slags spindelnät av geometriska linjer, som än löper iväg fritt och mynnar ut i en ornamental krusidull, än förtätas till en labyrint av former, än i raska drag anger ett träd, ett hus, en fisk, en fågel eller en människofigur... Mot den släta fonden får scenen avteckna sig i luftigt sönderbruten silhuett, tyngdlöst svävande som ett drömmens luftskepp som sakta driver för vinden - kanske med fladdrande vimplar och en liten gestalt som håller sig fast i en arm längst ned, för att inte falla av." Pontus Grate ur boken Eric Grate från 1978

Lähtöhinta
30 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu