Stockum Design, a pair of 'Pamela'/'S-30' armchairs, Vemo Industri AB, launched 1973.

Seat height 38, height 67 cm.

Vähäistä kulumaa. Jälkiä.

Kirjallisuus

"Pamela/S-30 är en god representant för 1970-talets modernt hållna
stoppmöbler avsedda för offentlig miljö. Fåtöljen byggde på en förhållandevis
avancerad konstruktion där det bärande stålstativet gjutits in i
kallskummad polyeter. I fabrikens produktblad över modellen beskrevs
tillverkningsmetoden som ”utsökt”.
1973 marknadsförde tillverkaren Vemo Industri AB Pamela genom
helsidesannonser i tredje numret av Rum och SIR:s matrikel 73–74.
Under modellnamnet Pamela erbjöd fabriken även två bord. Dessa
hade artikelnumren Kb-53 respektive Kb-54. Vid tiden salufördes
Pamela-möblerna genom inredningsfirmor, arkitektkontor och möbelaffärer.
Som formgivare angavs i produktbladen Stockum Design.
Ansvarig formgivare var Ingvar Stockum, ägare av firman Stockum
Design AB. I början av 1980 köpte Skåne-Gripen 90 procent av aktierna
i Stockum Design AB efter att de intresserat sig för ett patenterat
beslag framtaget av Ingvar Stockum."

ur: Siesing, Andreas: Svenska 70-talsmöbler: I plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws förlag, sid 325.

Lähtöhinta
5 000 SEK
Ota yhteyttä
Elsa Forsbäck
Tukholma
Elsa Forsbäck
Arvioija
+46 (0) 70 795 83 38

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu