Hilding Linnqvist

(Ruotsi, 1891-1984)
Hilding Linnqvist
(Ruotsi, 1891-1984)

Hilding Linnqvist, oil on panel, signed with monogram

Åsknedslag. 81 x 64 cm.

Insignificant wear and scratches.

Muut tiedot

Hilding Linnqvist blev redan under det tidiga 1900-talet känd för sin färgstarka framtoning och naivistiska stil. Under 1910-talet blev han en portalfigur för naivismen i Sverige och har även kallats för lyrikern bland de svenska konstnärer som anslöt sig till denna för tiden nytänkande inriktning.

Efter studier vid Kungliga Konstakademien i Stockholm inspirerades Hilding Linnqvist av både Edvard Munch och Ernst Josephsons sjukdomskonst, vilket kom att leda honom mot ett ledigare och mer otvunget måleri.

Hilding Linnqvist är otvivelaktigt en av Sveriges främsta naivistiska skildrare. Intresset för hans konst har växt ytterligare, både i Sverige och utomlands, efter den aktuella publiksuccéen på Liljevalchs i Stockholm (9 oktober - 10 januari 2021) och den nu pågående utställningen på Nordiska Akvarellmuseet i Skärhamn (26 september - 16 januari 2022).

I auktionens oljemålning föreställande ett åsknedslag möter vi blixtens dramatiska och effektfulla nedslag bortanför det sargade trädet. Trädstammen omringas av vädrets spektakulära makter, som Hilding Linnqvist återger i känslofulla blå, rosa och gröna nyanser.

Lähtöhinta
30 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu