Harriet Löwenhjelm

(Ruotsi, 1887-1918)
Harriet Löwenhjelm
(Ruotsi, 1887-1918)

Harriet Löwenhjelm,

P. 13.8 x 10.3 cm. Sheet size 18.1 x 12.7 cm.

Unframed.

Alkuperä - Provenienssi

Kammarherre och officer Crispin Löwenhjelm (1892–1983), konstnärens yngsta bror;
därefter i arv inom familjen Löwenhjelm till 2021

Muut tiedot

A tergo inskription på kartong, möjligtvis egenhändig, med dikt som illustration till etsningen: ”När nöjd och glad Du duschen tål då har Du hunnit kurens mål. Bild från Romanäs Sanatorium. Originalestning av Harriet Löwenhjelm."

Möjligtvis unikt avdrag.

Den nyduschade personen föreställer troligtvis en medpatient på Romanäs Sanatorium i Småland.

Lähtöhinta
2 500 SEK
Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu