Philip von Schantz

(Ruotsi, 1928-1998)
Philip von Schantz
(Ruotsi, 1928-1998)

Philip von Schantz, water colour and crayon on lithograph, signed and numbered P.T.

Black currents. I: 39 x 53 cm.

Good condition. Not examined out of frame.

Muut tiedot

I samband med Philip von Schantz 50-årsdag producerade Lindströms Originallitografi AB i Solna en portfölj med tre färglitografier, ”Bär, bark och balja” 1978. Mappen gavs ut i en upplaga om 155 exemplar.

Under skapandet av verket "Svarta vinbär i balja" valde Philip von Schantz att ta hem en ofärdig, svartvit litografi, märkt PT (provtryck) som grafikern Lindström hade lagt åt sidan på det litografiska tryckeriet i Solna.

Philip von Schantz ville pröva att bemåla arket i sin ateljé, med andra nyanser och kulörer än de som användes vid litografi-tryckningen. Unikt nog valde konstnären att handmåla verket med både akvarellfärg och krita, i silvergrå och ockra kulörer.

Litografi-upplagan slutfördes med avvikande blågrön kulör.

Lähtöhinta
22 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu