Agda Holst

(Ruotsi, 1886-1976)
Agda Holst
(Ruotsi, 1886-1976)

Agda Holst, oil on canvas, signed and dated 1933.

Blomsterstilleben med fruktskål. 42,5 x 45 cm.

Yleisvaikutelma hyvä.

Muut tiedot

Under det tidiga 1930-talet tillkom många av Agda Holsts vackra stilleben, däribland auktionens färgstarka och detaljrika målning ”Blomsterstilleben med fruktskål” från 1933. Auktionens målning är numrerad som nr 17. Exakt samma år, 1933, ställde Agda Holst ut sitt stilleben-måleri vid Salon des indépendents i Bordeaux, efter ett initiativ av en betydande fransk konstsamlare. Agda Holst erhöll hyllningar bland såväl kritiker som publik.

Agda Holst ville i tidig ålder ut och se världen. Redan 1907, 21 år gammal, reste hon till Paris. Hon studerade på Académie Colarossi för bland annat Christian Krohg samt för Kees van Dongen 1911-12. Holst studerade även i München hos Julius Exter 1910-1911. Efter en tid i hemstaden Kristianstad återvände hon i början av 1920-talet till Paris för nya studier. Den här gången hos den berömde André Lhote 1920-21 och det var under denna period hon verkligen hittade sin stil: Den nya sakligheten, blandat med en egensinnig kubism. Hennes motivvärld bestod av porträtt, stilleben och skånska landskap.

Agda Holsts debut, separatutställningen i Lund 1927, blev en stor framgång. Sydsvenska Dagbladets Hakon Hedemann-Gade, som ansågs vara den ledande kritikern, skrev: ”Konstnärinnans skicklighet att hålla samman även rätt stora dukar till en dekorativ helhet imponerar – f.ö. måste man beundra hennes förmåga att få in så pass mycken porträttkaraktär i en form av stiliserande förenkling”. Hon fick nu porträttbeställningar och insåg att hon kunde försörja sig som konstnär. Intresset var stort, lokalpressen översvallande och konstnären nöjd.

Sin första separatutställning utanför Skåne hade Agda Holst på Värmlands Museum i Karlstad, och tillsammans med manliga kolleger visade hon verk i Köpenhamn och Malmö. Hon kände sig nu trygg i sitt konstnärskap och hade en stor separatutställning på Malmö rådhus 1931.

Journalisten Hakon Hedemann-Gade rosade henne i en rikt illustrerad artikel i Sydsvenska Dagbladet. Under en lång följd av år ställde Agda Holst ut tillsammans med konstnärsgruppen Aura och 1932 var det dags för Konsthallen i Göteborg. Där var kritiken också positiv och Agda Holsts självporträtt Vid staffliet berömdes. Agda Holsts måleri lovordades också för sin konst vid Salon des Indépendants i Bordeaux 1933, året då auktionens stilleben tillkom.

Som ensam kvinna i konstnärsgruppen Aura väckte Agda Holst uppmärksamhet i Köpenhamn, i Norrköping och på Liljevalchs. Hon fortsatte också att ställa ut tillsammans med Skånes konstförening och grep med tanke på ekonomin de tillfällen som gavs för att visa upp sin konst.

1994 anordnades på Prins Eugens Waldemarsudde utställningen "Den otroliga verkligheten - 13 kvinnliga pionjärer". Till pionjärerna hänfördes bl a Siri Derkert, Vera Nilsson, Tora Vega Holmström och Agda Holst. Gemensamt för dem alla är att de i unga år utbildade sig i Paris. Radikala gentemot den förhärskade konstuppfattningen kom de efter hemkomsten att göra banbrytande insatser för modernismens genombrott. Agda Holst främsta motivkrets var porträtt- och stillebenmåleri.

På initiativ av en fransk konstsamlare utställdes hennes porträtt och stilleben på Salon des indépendents i Bordeaux 1933. Från detta år härrör auktionens aktuella stilleben, som omisskännligt vittnar om konstnärinnans signum - ett kultiverat, raffinerat färgspråk med fulländad känsla för kompositionens proportioner och balans.

På senare år har det gjorts insatser för att lyfta fram betydelsefulla kvinnliga konstnärskap från 1900-talets första hälft.
Arbetet har resulterat i att bland andra Tora Vega Holmström, Agda Holst, Vera Nilsson, Siri Derkert med flera numera rankas och jämställs med samtida manliga kollegor.
Ett viktigt projekt var Moderna Museets satsning Det Andra Önskemuseet, 2006-2009, som syftade till att komplettera samlingen med verk av kvinnliga konstnärer främst från 1900-talets första hälft.

Lähtöhinta
16 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Avustava asiantuntija
+46 (0)70 748 22 63

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu